27 kwietnia 2022 Autor redakcja 0

Buty w góry na lato dla dzieci – komfort podczas wędrówek

Dobrej jakości buty w górę na lato dla dzieci to gwarancja, że wakacyjnego wypoczynku nie zepsują problemy z odciskami i uciążliwym bólem stóp. Wyprawa w góry wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno pod względem kondycyjnym, jak i logistycznym. Najlepsze marki obuwia dziecięcego oferują zarówno wysoką jakość tworzywa, najlepszy standard wykonania, jak i ciekawe wzornictwo. Jakie obuwie dla dziecka wybrać, aby maluch czuł się w górach wygodnie, komfortowo i bez trudu przemierzał kolejne odcinki trasy?

Obuwie górskie dla dziecka – dobra wytrzymałość i amortyzacja

Wysokiej jakości buty pozwalają na wielogodzinne spacery z dzieckiem po trudnym podłożu, bez obawy o zniszczenie czy podarcie. Buty w górę na lato dla dzieci powinny zapewniać  dobrą amortyzację i komfort chodzenia po wyboistym, nierównym i pełnym kamieni podłożu. Ważna jest też umiarkowanie sztywna podeszwa, która z jednej strony zapewni stopie odpowiednią ochronę, a z drugiej pozwoli na zachowanie elastyczności i swobody ruchów. Istotna jest również dobra przyczepność podeszwy do podłoża. Sandały trekkingowe Geox doskonale sprawdzą się nawet u maluchów dopiero rozpoczynających swoją przygodę z górami. Zabudowane palce i pięty zapewniają bezpieczeństwo na nierównym podłożu, a poduszka powietrzna w konstrukcji buta czyni spacer po górach lżejszym i przyjemniejszym. Buty górskie Geox są doskonale przewiewne i sprzyjają wentylacji dziecięcych stóp. Inne popularne marki dziecięcych butów górskich to CMP, Quechua, Columbia, Jack Wolfskin czy Elbrus.

Jakie ważne cechy powinny mieć buty w góry na lato dla dzieci?

Chociaż w wyższych partiach gór temperatura powietrza spada, małe dzieci rzadziej docierają w odległe rejony. Dlatego dedykowane im obuwie trekkingowe powinno być przewiewne i zapobiegać nadmiernemu poceniu się dziecięcej stopy. Obok dobrej wentylacji ważna jest też odporność na przemoczenie, istotna w przypadku letniego deszczu i brodzenia w kałużach. Optymalnym wyborem na tego typu trasy są buty trekkingowe dla dzieci CMP z oddychającą i wodoszczelną membraną oraz wzmocnionymi noskami i zapiętkami. Buty powinny również dobrze trzymać i stabilizować kostkę i piętę malucha, zabezpieczając go przed upadkami czy skręceniami. Nie muszą też być bardzo wysokie, chyba że trasa będzie przebiegała przez wyjątkowo skaliste i trudne obszary. Ciekawym przykładem niskim butów trekkingowych jest model Force Striker Vent Low firmy Jack Wolfskin, który cechuje dobra ochrona przed upałem i wyjątkowa lekkość.

Wygodne i lekkie – buty dziecięce idealne na górskie szlaki

Rozwijająca się stopa dziecka potrzebuje obuwia, które będzie dostosowane do rosnących kości i stawów. Dotyczy to również butów dziecięcych, które służą do krótszych lub dłuższych wycieczek po górskich szlakach. Buty muszą być dobrze wyprofilowane i optymalnie dopasowane do stopy. Nie powinny ani jej uciskać, ani powodować nadmiernego luzu. Im młodsze dziecko, tym ważniejszy jest też wygodny i szybki sposób wiązania lub zapinania obuwia. Buty górskie dla dzieci Columbia to połączenie komfortu, przewiewności, lekkości oraz dobrej amortyzacji i świetnej przyczepności podeszwy do podłoża. To także wiele ciekawych kolorów i wzorów, które zadowolą nawet najbardziej wymagających młodych ludzi. Obuwie dziecięce nie musi przypominać ciężkich, zabudowanych butów dla dorosłych używanych do zaawansowanych tras. Im będzie lżejsze, tym większa szansa, że dziecko przejdzie w nim całkiem spory odcinek szlaku.