26 kwietnia 2022 Autor redakcja 0

Właściwa pora snu w zależności od etapu życia

Właściwa pora snu w zależności od etapu życia

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka jest najlepsza pora na kładzenie się spać? W zależności od etapu życia zmienia się pora, o której najlepiej kłaść się spać. Jeśli będziemy przestrzegać rytmu snu zalecanego dla naszej grupy wiekowej, będziemy mogli cieszyć się bardziej spokojnym snem i lepszą jego jakością. To wystarczający powód, by zagłębić się w temat i znaleźć idealną porę na sen.

 

Właściwa pora spania

 

Wszyscy wiemy, że sen jest ważny dla naszego dobrego samopoczucia. Niewiele osób wie jednak, jaką rolę odgrywa w tym właściwa pora kładzenia się spać. Nie każdy sen jest taki sam – to, kiedy kładziesz się spać, ma znaczący wpływ na jakość Twojego snu. Jednak ustalenie zdrowego cyklu snu i czuwania nie dla każdego jest łatwe. W naszym zaganianym życiu codziennym nie zawsze mamy pełną kontrolę nad czasem, a fazy odpoczynku często trwają zbyt krótko. Kiedy praca jest skończona, nie musi to oznaczać, że natychmiast się relaksujemy. Poza licznymi formami spędzania wolnego czasu, smartfon z jego licznymi możliwościami wymiany społecznej często nie pozwala nam położyć się spać wczesnym wieczorem. W rezultacie jednak nasz naturalny rytm snu ulega zaburzeniu.

 

Aby się zmęczyć, potrzebujemy ciemnego otoczenia, które powoduje, że nasz organizm uwalnia hormon snu – melatoninę.  Z drugiej strony sztuczne niebieskie światło z urządzeń cyfrowych działa jak budzik, przesuwając porę snu coraz dalej. Dobra wiadomość jest taka, że to błędne koło można przerwać, wprowadzając tylko kilka zmian. Jeśli podążasz za swoim wewnętrznym zegarem i kładziesz się spać o idealnej dla siebie porze, zależnie od etapu życia, trenujesz swój organizm do zdrowego rytmu snu, który pomaga Ci czuć się wypoczętym i witalnym.

 

Dlaczego niemowlęta i małe dzieci muszą spać dłużej

 

Niemowlęta i małe dzieci wciąż rosną i dlatego potrzebują więcej snu niż dorośli. Noworodki mają największe zapotrzebowanie na sen i potrzebują drzemki nawet przez 17 godzin na dobę. Podczas gdy maluchy oddają się marzeniom, ich ciała wydzielają hormony wzrostu, które są niezbędne do rozwoju fizycznego i umysłowego. Innym powodem długiego snu jest to, że niemowlęta uczą się podczas snu. Każdy dzień przynosi im nowe niespodzianki, a wszystkie ekscytujące wrażenia muszą przetworzyć w nocy.

 

Od około 4 miesiąca fazy snu w ciągu dnia stopniowo się skracają. Rytm snu maluchów normalizuje się i staje się bardziej regularny. Optymalny czas snu wynosi od 10 do 15 godzin i różni się w zależności od dziecka. Dzieciom w wieku przedszkolnym do 5 lat wystarcza już od 10 do 13 godzin snu. Rodzice powinni bezwzględnie dopilnować, aby maluchy nie przekroczyły przewidzianego dla nich czasu trwania snu. Brak snu może prowadzić do problemów behawioralnych u dzieci i niemowląt, w tym do zaburzeń uwagi, takich jak ADHD.

Źródło informacji: Arenasnu.pl