14 września 2022 Autor redakcja 0

Psy z porami posiłków vs. swobodny dostęp do jedzenia Co jest lepsze?

Masz problem z ustaleniem właściwego sposobu karmienia swojego psa? Być może zastanawiasz się: czy powinienem dać psu swobodny dostęp do jedzenia?

Jak teraz karmisz swojego psa, czy psy mają swobodny dostęp do jedzenia, czy ustalasz ścisłe godziny karmienia, a może łączysz obie strategie? Czytaj dalej, aby poznać trzy różne sposoby, w jakie rodzice zwierząt domowych karmią swoich kocich przyjaciół, a także zalety i wady każdej z metod.

Psy w czasie posiłków

Pora posiłku oznacza, że karmisz psa tylko w określonych porach dnia. Można w ten sposób podawać karmę suchą lub z puszki.

  • Można dokładnie monitorować, co pies je, więc bardzo łatwo będzie określić, czy apetyt psa się zmienia. Ponadto, jeśli jesteś szczęśliwy, aby żyć w gospodarstwie domowym z wieloma psami, wszystkie psy będą miały dostęp do żywności bez jednego psa dominującego nad innymi; jeden pies może jeść całą żywność i zyskać dużo wagi, podczas gdy innym może brakować składników odżywczych, których potrzebują, aby pozostać zdrowym.
  • Psy mogą żebrać o jedzenie między porami posiłków. Twój pies nie jest w stanie kontrolować tego, ile zjada w danym momencie. Jeśli jednak będziesz przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii dotyczących prawidłowych ilości i czasu karmienia, będziesz wiedział, że otrzymuje on odpowiednią ilość pokarmu i składników odżywczych.
  • Chociaż kocięta muszą być karmione do trzech razy dziennie, jako dorosłe psy (od roku życia) mogą jeść kilka razy dziennie, ale karmienie raz lub dwa razy dziennie jest właściwie wystarczające, według ekspertów. W rzeczywistości, większość psów powinna być w porządku z jedzeniem tylko raz dziennie. „Pies w wieku od sześciu miesięcy będzie szczęśliwy, jeśli będzie jadł dwa razy w ciągu dnia, o ile jego dzienna porcja pokarmu będzie przestrzegana” – wyjaśnia magazyn Eroski Consumer. Ponownie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii przed podjęciem decyzji o systemie karmienia.

Jeśli masz kilka psów, najlepiej, aby każdy miał swoje własne naczynia z jedzeniem i wodą w spokojnej przestrzeni, z dala od ruchliwych miejsc i gdzie pies lubi przebywać, zaleca witrynę Notigatos. Powodem jest to, że psy wolą być same podczas jedzenia.

Psy ze swobodnym dostępem do pożywienia

Jeśli nie rozważasz innych opcji, możesz zastanawiać się, czy swobodny dostęp do jedzenia jest dopuszczalną metodą. Kiedy dajesz psu swobodny dostęp do jedzenia, pokarm jest dla niego dostępny przez cały czas. Pamiętaj, że przy tej metodzie możesz używać tylko suchej karmy, bo mokrej nie da się zostawić na cały dzień. Jeśli zauważymy, że pies pozostawia w swoim naczyniu suchą karmę na dłużej niż jeden dzień, należy ją wyrzucić i zastąpić świeżą.

  • Zalety. Twój pies może jeść kilka małych posiłków w ciągu dnia, kiedy tylko ma na to ochotę.
  • Psy mające swobodny dostęp do jedzenia mogą się przejadać i popadać w otyłość. Trudne może być również rozróżnienie, kiedy apetyt psa zmienia się, na lepsze lub gorsze. Ponadto, jeśli masz wiele psów, może być trudno odróżnić, ile każdy z nich je.
  • Chociaż swobodny dostęp do jedzenia może prowadzić do przyrostu masy ciała, jeśli nie jest prawidłowo zarządzany, istnieją sposoby, które pozwalają na uwzględnienie wagi psa i jego pożywienia. Pamiętaj o dokładnym odmierzeniu ilości karmy, jakiej Twój pies potrzebuje w ciągu dnia. Gdy skończy się jedzenie, nie uzupełniaj naczynia aż do następnego dnia. Dzięki temu pies nauczy się jeść w ciągu dnia, a nie pożerać wszystko na raz.

Inną opcją na posiadanie psów ze swobodnym dostępem do jedzenia są zabawki z dozownikiem karmy dla psów z ustaloną ilością jedzenia, dzięki czemu można kontrolować ile i jak często jedzą. „Dozowniki żywności oferują rozrywkę, relaks i stymulację zmysłów” – wyjaśnia strona Animal Expert.

Karmienie kombinowane

Karmienie mieszane można określić jako podawanie dwa razy dziennie karmy z puszki jako pokarmu i pozostawienie swobodnego dostępu do karmy suchej.

  • Karmienie złożone pozwala psu na zjedzenie kilku małych posiłków o własnych porach. Możesz monitorować ich apetyt, przynajmniej częściowo, podając mokrą karmę. Zapewnia również psom korzyści odżywcze zarówno suchej, jak i mokrej karmy.
  • Karmienie kombinowane, podobnie jak swobodny dostęp do pokarmu, może często powodować przejadanie się psów i ich otyłość, dlatego ważne jest, aby odmierzać pokarm w naczyniu i nie uzupełniać go aż do następnego dnia. Jeśli masz wiele psów, może być trudno kontrolować, ile każdy z nich je, więc każda forma swobodnego dostępu do jedzenia może nie być najlepszym rozwiązaniem.
  • Zarówno karmy mokre, jak i suche mają dla psa zalety i wady. Na przykład psy, u których zdiagnozowano pewne schorzenia, takie jak problemy z układem moczowym i nerkami, mogą odnieść korzyści z wyższej zawartości wilgoci w karmie mokrej. Z kolei sucha karma jest lepsza dla zębów psa i łatwiejsza do przechowywania.

Jeśli spróbujesz karmienia kombinowanego, rozważ użycie wyzwania, aby dać psom wyzwanie podczas zabawy z ich jedzeniem.

Jeśli masz w gospodarstwie domowym kilka psów, pamiętaj, że objętość podawanej karmy nie powinna przekraczać łącznego zapotrzebowania kalorycznego wszystkich psów każdego dnia. W przeciwnym razie Twój pies (psy) może mieć nadwagę, co zwiększa ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych.

Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, codziennie odmierzaj pokarm, aby lepiej zorientować się, ile zjada Twój pies.

Pamiętaj, że to tylko wytyczne. Potrzeby psa różnią się w zależności od jego wielkości, poziomu energii i problemów zdrowotnych. Skonsultuj z lekarzem weterynarii, ile kalorii powinien spożywać Twój pies każdego dnia.

Tutaj więcej informacji – https://jaw.pl/2022/04/jak-karmic-owczarka-niemieckiego/