23 maja 2022 Autor redakcja 0

Stomatolog dziecięcy Lublin

Stomatolog dziecięcy, a więc inaczej pedodonta to lekarz, który zajmuje się stanem zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży od niemowlęcia, aż do osiągnięcia okresu pełnoletności. Leczy zęby, zajmuje się wszelkimi schorzeniami w jamie ustnej, a także profilaktyką. Mamy tu do czynienia z osobną dziedziną, to znaczy lekarz, który pomaga tylko i wyłącznie dzieciom, ponieważ ich uzębienie zdecydowanie różni się od tej u ludzi dorosłych, a to powoduje, że leczenie jest zupełnie inne. Taki lekarz musi wykazywać się konkretnymi cechami, takimi jak cierpliwość, bardzo dobre podejście do dziecka w każdym wieku i zachęcenie go do dbania o swój stan jamy ustnej, by w przyszłości nie było z tym problemów.

 

Godnym polecenia jest stomatolog dziecięcy Lublin, ponieważ specjaliści dbają o to, by dziecko przeszło ten okres leczenia bez bólu, a każdą wizytę zapamiętało pozytywnie. Istotne jest przecież to, by przygotować odpowiednio dziecko do leczenia już jako osoby dorosłej. Rola rodzica w prawidłowej profilaktyce jest niezbędna. Duże znaczenie ma fakt, aby zęby mleczne pozostały w jamie ustnej przez jak najdłuższy czas, bowiem może to wpłynąć na ewentualną wadę zgryzu lub też jej brak.

 

Kiedy więc warto odwiedzić pedodontę będąc dzieckiem? Tak naprawdę każdy moment jest dobry, nawet jeśli to ma być wizyta kontrolna. Stomatolog dziecięcy Lublin pomoże dziecku w każdym stanie, może przeprowadzić najpierw wizytę adaptacyjną, gdzie sam określi, czy są jakieś zęby do leczenia. Obawy są tutaj niepotrzebne, gdyż specjalista musiał przejść studia medyczne, a następnie specjalizację pedodoncji, więc jest to człowiek, który zna się na swoim fachu.

 

Stomatolog dziecięcy Lublin przede wszystkim ma za zadanie chronić zęby mleczne dziecka przed powstaniem próchnicy, co jest dosyć częstym zjawiskiem w tym wieku. Istotne jest to, aby nie pojawiły się ubytki, co nieleczone może prowadzić do różnych chorób jamy ustnej. Jakie zabiegi przeprowadza więc pedodonta? Tak samo, jak w przypadku osób dorosłych jest to fluoryzacja, a więc leczenie fluorem, który wzmacnia szkliwo zębowe i zapobiega powstaniu próchnicy. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i trwa dosłownie kilka minut.

 

Innymi metodami wykorzystywanymi w leczeniu zębów u dzieci jest między innymi lakowanie, a więc chodzi tu o leczenie zębów trzonowych i przedtrzonowych. Warto pomyśleć nad takim zabiegiem już w momencie, gdy te zęby zaczynają się wyrzynać. Lakowanie to oczyszczanie i pokrycie bruzd specjalnym lakiem. Ma to zapobiec powstaniu próchnicy. Oczywiście ten zabieg jest bezbolesny. Stosuje się również między innymi lapisowanie zębów, gdzie najważniejszym składnikiem zabiegu jest azotan srebra nakładany z pomocą wacika. Wcześniej zewnętrzna część zęba jest starannie oczyszczana. Jest to zabieg, który hamuje rozwój próchnicy i ułatwia dziecku funkcjonowanie w późniejszym okresie jego życia. Na pewno dziecko jest w stanie łatwiej znieść tego rodzaju zabieg niż borowanie lub usuwanie zęba, gdyż zabieg jest całkowicie bezbolesny, a zarazem bardzo skuteczny. Tyczy się to tak naprawdę wszystkich zabiegów przeprowadzanych przez specjalistów w dzisiejszej stomatologii.